ETCR6500 contor de scurgeri CA – vedere frontală

Cum să alegeți un clește ampermetric: CA/CC, True RMS, curent de scurgere și categorii CAT

Un clește ampermetric măsoară curentul fără a întrerupe circuitul, motiv pentru care este primul instrument la care apelează majoritatea electricienilor și tehnicienilor de mentenanță. Alegerea modelului potrivit depinde de patru aspecte: dacă aveți nevoie doar de curent alternativ sau de curent alternativ și continuu, cât de mic este curentul pe care trebuie să îl citiți, ce categorie de siguranță impune circuitul și dacă conductorul încape între fălcile cleștelui. Acest ghid parcurge fiecare dintre aceste aspecte și compară cleștii ampermetrici din oferta FMFPAX, folosind exclusiv specificațiile de pe paginile lor de produs.

Am nevoie de un clește ampermetric doar pentru CA sau pentru CA/CC?

Alegeți varianta CA/CC dacă veți măsura vreodată sisteme cu baterii, șiruri fotovoltaice, acționări de motoare de curent continuu, circuite auto sau surse de alimentare. Un clește ampermetric standard, doar pentru CA, nu poate citi curent continuu stabil. Alegeți varianta doar pentru CA dacă activitatea dumneavoastră se limitează la instalații de alimentare, motoare și circuite din clădiri, iar preocuparea principală este curentul de scurgere sau curentul de sarcină.

Dintre modelele FMFPAX, CENTER 223, PROVA CM-07, PROVA-11 și Mastech MS2138R măsoară atât curent alternativ, cât și curent continuu. Modelul ETCR6500 este listat doar pentru curent de scurgere CA, curent CA și curent în sarcină.

Ce schimbă funcția True RMS?

Un instrument fără True RMS presupune că forma de undă este o sinusoidă pură. La ieșirea unui VFD, a unei surse de alimentare în comutație sau a unui sistem de iluminat cu variator, curentul nu este o sinusoidă pură, iar un instrument cu răspuns la valoare medie poate indica erori vizibile. Un instrument True RMS calculează valoarea echivalentă termic a formei de undă reale. Dacă lucrați cu VFD-uri, sarcini electronice sau iluminat LED, alegeți True RMS.

Modelele PROVA CM-07, PROVA-11 și Mastech MS2138R sunt listate ca True RMS. Modelul PROVA-11 specifică răspuns True RMS pentru măsurările de curent alternativ și tensiune alternativă.

Cât de mic poate fi curentul pe care îl citește un clește ampermetric?

Rezoluția este cea mai mică treaptă pe care o poate afișa displayul. Contează atunci când căutați câțiva miliamperi, de exemplu curentul de standby, scurgerile la pământ sau o sarcină mică în curent continuu, și contează mult mai puțin când verificați alimentarea unui motor de 60 A. Domeniile de curent mare renunță de obicei la rezoluție, așa că un aparat care citește 400 A nu va afișa miliamperi pe acel domeniu.

  • PROVA-11: rezoluție de 0,1 mA la curent alternativ și 1 mA la curent continuu, cu domenii CA de 0-400 mA, 0-4000 mA și 0-30 A.
  • ETCR6500: rezoluție de 10 µA pe intervalul 0,00 mA – 300,0 A, cu comutare automată a domeniului.
  • CENTER 223: rezoluție de la 1 mA la 10 mA, în funcție de domeniu, până la 100 A.
  • PROVA CM-07: rezoluție de 1 mA în curent alternativ și 10 mA în curent continuu, cu domenii de curent alternativ de 4 A, 40 A, 100 A și 400 A.

Ce este curentul de scurgere și cum îl măsor cu un clește ampermetric?

Curentul de scurgere este curentul mic care trece de la un conductor sub tensiune la pământ prin izolație, filtre și umezeală, în loc să se întoarcă pe neutru. Un clește ampermetric pentru scurgeri îl măsoară fără a deconecta nimic. Metoda pentru modelul ETCR6500 este următoarea:

  1. Porniți instrumentul și deschideți fălcile.
  2. Pentru scurgerea unui echipament, prindeți împreună conductorul de fază și cel de neutru. Curenții lor se anulează, astfel încât instrumentul indică doar ce se scurge la pământ.
  3. Pentru scurgerea pe conductorul de protecție, prindeți numai conductorul de împământare.
  4. Pentru curentul total de sarcină, prindeți o singură linie principală.
  5. Verificați ca fălcile să se închidă complet, apoi citiți afișajul sau apăsați HOLD pentru a bloca valoarea afișată.

Aceeași anulare explică o greșeală frecventă. Dacă prindeți ambele conductoare ale unui cablu obișnuit cu două fire cu un clește ampermetric standard, în timp ce măsurați curentul de sarcină, valoarea indicată este aproape de zero. Prindeți un singur conductor.

ETCR6500 acoperă intervalul 0,00 mA – 300,0 A, are fălci de 35 x 40 mm, funcționează pe linii de până la 600 V CA la 50/60 Hz, stochează 99 de valori măsurate și se conectează la un PC prin RS232. PROVA-11 și sonda de curent TES PROVA-15 mA sunt prezentate cu rezoluție de 0,1 mA în curent alternativ și 1 mA în curent continuu pentru lucrul cu curenți mici. Pentru pașii de operare ai ETCR6500, consultați manualul de utilizare ETCR6500.

Ce înseamnă CAT II, CAT III și CAT IV?

Categoria CAT indică locul din instalația electrică în care instrumentul este admis pentru utilizare, în funcție de energia de defect pe care o poate livra acel punct. Categoriile superioare necesită o protecție internă mai bună, chiar și la aceeași tensiune.

  • CAT II: circuite monofazate alimentate dintr-o priză de perete, cum ar fi aparatele electrocasnice și sculele portabile.
  • CAT III: distribuția din clădire, cum ar fi tablourile de distribuție, barele colectoare, coloanele de alimentare și instalațiile fixe.
  • CAT IV: originea instalației, cum ar fi branșamentul și racordul la rețeaua furnizorului.

Tensiunea indicată lângă categorie este tensiunea de lucru maximă pentru acea categorie. Un instrument marcat „CAT II 600 V, CAT III 300 V” nu este un instrument CAT III 600 V. Citiți întotdeauna ambele valori.

Marcaje listate: corpul modelului PROVA CM-07 indică CAT III 300 V și CAT II 600 V, modelul PROVA-11 este listat ca UL/CE CAT III 300 V și CAT II 600 V, iar modelul ETCR6500 este listat ca CAT III 600 V. Datele de produs pentru CENTER 223 și Mastech MS2138R nu includ o categorie CAT, așa că verificați categoria de care aveți nevoie înainte de comandă și respectați reglementările locale de securitate electrică.

Încape conductorul între fălci?

Deschiderea fălcilor limitează cablul sau bara de distribuție pe care o puteți prinde. CENTER 223 are o deschidere maximă a fălcilor de 12,5 mm, PROVA-11 are 23 mm, iar ETCR6500 are fălci de 35 x 40 mm. Pentru conductoare mai mari decât dimensiunea indicată a fălcilor, verificați pagina produsului sau scrieți la sales@fmfpack.com înainte de a comanda.

Cum se compară cleștii ampermetrici?

Model Măsoară Domeniu de curent listat Rezoluție minimă Deschidere fălci Clasificare de siguranță declarată
CENTER 223 Curent CA/CC, tensiune CA/CC până la 600 V, rezistență până la 10 kOhm 10 A – 100 A 1 mA 12,5 mm Fără clasificare
PROVA CM-07 Curent CA/CC True RMS, frecvență CA 4/40/100/400 A, CC 40/400 A 1 mA CA, 10 mA CC Fără clasificare CAT III 300 V, CAT II 600 V (marcaj pe carcasă)
PROVA-11 Curent alternativ True RMS, curent continuu, tensiune CA/CC până la 400 V CA până la 30 A, CC până la 40 A 0,1 mA CA, 1 mA CC 23 mm CAT III 300 V, CAT II 600 V
ETCR6500 Curent de scurgere CA, curent CA, curent în sarcină 0,00 mA – 300,0 A 10 µA 35 x 40 mm CAT III 600 V
Mastech MS2138R Curent și tensiune CA/CC True RMS, cu comutare automată a domeniului Până la 1000 A Fără clasificare Fără clasificare Fără clasificare

Ce clește ampermetric se potrivește fiecărei aplicații?

  • Verificarea scurgerilor și a împământării la circuitele de alimentare: ETCR6500, datorită rezoluției de 10 µA și memoriei de 99 de valori.
  • Lucrări la nivel de miliamperi, în CA și CC, de exemplu consumul în standby: PROVA-11 sau PROVA-15.
  • Depanare generală CA/CC până la 400 A cu True RMS: PROVA CM-07.
  • Conductoare mici și tablouri aglomerate până la 100 A: CENTER 223.
  • Alimentări de mare capacitate până la 1000 A: Mastech MS2138R.

Ce nu poate face un clește ampermetric?

Un clește ampermetric nu măsoară rezistența de izolație, rezistența prizei de pământ sau rigiditatea dielectrică. Pentru acestea este nevoie de un alt instrument. Răsfoiți colecția instrumente de testare electrică sau consultați un tester de rezistență de izolație precum DY5106A (5 kV, 200 GOhm) sau MS5205 (250–2500 V CC).

Listă de verificare pentru alegerea cleștelui ampermetric

  1. Aveți nevoie de curent CC sau este suficient curentul CA?
  2. Aveți nevoie de True RMS din cauza variatoarelor de frecvență, a electronicii sau a iluminatului LED?
  3. Care este cel mai mic curent pe care trebuie să îl măsurați și care este cel mai mare?
  4. Ce categorie CAT și ce tensiune impune circuitul?
  5. Se potrivește conductorul în deschiderea cleștelui?
  6. Aveți nevoie de memorare a valorii afișate, memorare a valorii de vârf, memorie sau conexiune la PC?
  7. Ce baterie folosește aparatul și se găsește ușor una de rezervă?

Întrebări frecvente

Care este diferența dintre un clește ampermetric și un multimetru?

Un multimetru măsoară curentul inserându-se în serie cu circuitul, ceea ce presupune întreruperea acestuia. Un clește ampermetric citește câmpul magnetic din jurul unui conductor, astfel încât puteți măsura curentul fără a deconecta circuitul. Multe clește ampermetrice includ și funcții de multimetru, precum măsurarea tensiunii și a rezistenței.

Poate un clește ampermetric să măsoare curent continuu?

Doar modelele CA/CC pot. Un clește destinat numai curentului alternativ nu poate citi curent continuu constant. Înainte de fiecare măsurătoare, aduceți la zero cleștele pentru curent continuu, cu fălcile închise și fără conductor între ele. Modelul PROVA-11 are o funcție de zero pentru curent continuu, acționată cu o singură atingere, iar PROVA CM-07 are o poziție Zero.

De ce indică cleștele meu ampermetric zero la un cablu cu două fire?

Curentul care pleacă pe conductorul de fază și se întoarce pe neutru produce câmpuri magnetice opuse, iar fălcile percep diferența. Prindeți câte un singur conductor pe rând pentru a citi curentul de sarcină. Prindeți ambele conductoare împreună doar când doriți să măsurați curentul de scurgere.

Ce clește ampermetric este potrivit pentru curentul de scurgere?

Căutați rezoluție de miliamperi sau microamperi, fălci care să se potrivească cu cablul și o categorie CAT corespunzătoare circuitului. ETCR6500 citește de la 0,00 mA cu o rezoluție de 10 µA, iar PROVA-11 are o rezoluție de 0,1 mA în curent alternativ.

Este întotdeauna mai bine să aveți o categorie CAT superioară?

Da, din motive de siguranță, cu condiția ca valoarea tensiunii să acopere și circuitul dumneavoastră. Un clește ampermetric CAT III este construit să reziste la o energie de defect mai mare decât unul CAT II. Nu utilizați niciodată un aparat într-un loc cu o categorie superioară celei pentru care este evaluat.

Are nevoie ETCR6500 de un PC?

Nu. Funcționează autonom, iar în memorie puteți stoca 99 de valori măsurate. Cablul și discul cu software pentru RS232 sunt incluse dacă doriți monitorizarea online, curbele și setarea alarmelor pe un PC.

Ce baterii folosesc aceste clește ampermetrice?

CENTER 223 folosește două baterii AAA de 1,5 V, PROVA-11 folosește două baterii AA de 1,5 V, iar ETCR6500 folosește o baterie de 9 V de tip 6F22, inclusă.

Înapoi la blog