Sådan vælger du et tangamperemeter: AC/DC, True RMS, lækstrøm og CAT-kategorier
Et tangamperemeter måler strøm uden at skulle bryde kredsen, og derfor er det det første værktøj, de fleste elektrikere og vedligeholdelsesteknikere griber efter. Det rigtige valg afhænger af fire ting: om du kun skal måle AC eller både AC og DC, hvor lille en strøm du skal kunne aflæse, hvilken sikkerhedskategori kredsen kræver, og om lederen kan være i tangen. Denne guide gennemgår hvert af punkterne og sammenligner de tangamperemetre, FMFPAX fører, udelukkende på grundlag af specifikationerne på deres produktsider.
Skal jeg vælge et AC-tangamperemeter eller et AC/DC-tangamperemeter?
Vælg AC/DC, hvis du på noget tidspunkt skal måle på batterisystemer, solcuestrenge, DC-motor drev, køretøjskredse eller strømforsyninger. En almindelig AC-tang kan ikke måle en konstant DC-strøm. Vælg AC, hvis dit arbejde er begrænset til netinstallationer, motorer og bygningsinstallationer, og din primære interesse er lækstrøm eller belastningsstrøm.
Blandt FMFPAX-modellerne måler CENTER 223, PROVA CM-07, PROVA-11 og Mastech MS2138R både AC- og DC-strøm. ETCR6500 er kun angivet til AC-lækstrøm, AC-strøm og on-line-strøm.
Hvad ændrer True RMS?
Et instrument uden True RMS forudsætter, at kurveformen er en ren sinusbølge. På udgangen af en frekvensomformer, en switch-mode-strømforsyning eller dæmpet belysning er strømmen ikke en ren sinusbølge, og et middelværdimåleinstrument kan vise mærkbart forkerte værdier. Et True RMS-instrument beregner den varmeeffektækvivalente værdi af den faktiske kurveform. Hvis du arbejder med drev, elektroniske belastninger eller LED-belysning, bør du vælge True RMS.
PROVA CM-07, PROVA-11 og Mastech MS2138R er angivet som True RMS. PROVA-11 er specificeret med True RMS-respons for AC-strøm- og AC-spændingsmålinger.
Hvor lille en strøm kan et tangamperemeter måle?
Opløsningen er det mindste trin, displayet kan vise. Den har betydning, når du leder efter få milliampere, f.eks. standby-strøm, lækage til jord eller en lille DC-belastning, og den har langt mindre betydning, når du kontrollerer en motorforsyning på 60 A. Høje strømområder går normalt ud over opløsningen, så et måleinstrument, der viser 400 A, viser ikke milliampere på det område.
- PROVA-11: 0,1 mA opløsning på AC-strøm og 1 mA på DC-strøm, med AC-områder på 0-400 mA, 0-4000 mA og 0-30 A.
- ETCR6500: 10 µA opløsning fra 0,00 mA til 300,0 A med automatisk områdeskift.
- CENTER 223: 1 mA til 10 mA opløsning afhængigt af området, op til 100 A.
- PROVA CM-07: AC 1 mA og DC 10 mA opløsning med AC-områder på 4 A, 40 A, 100 A og 400 A.
Hvad er lækstrøm, og hvordan måler jeg den med en tang?
Lækstrøm er den lille strøm, der løber fra en spændingsførende leder til jord gennem isolering, filtre og fugt i stedet for at vende tilbage via nullederen. Et tanglækstrømsinstrument måler den uden at afbryde noget. Fremgangsmåden for ETCR6500 er:
- Tænd instrumentet, og åbn tangen.
- Ved lækstrøm fra et udstyr sættes tangen om den spændingsførende leder og nullederen samlet. Deres strømme ophæver hinanden, så instrumentet viser kun det, der lækker til jord.
- Ved lækstrøm i en jordleder sættes tangen om jordlederen alene.
- Ved samlet belastningsstrøm sættes tangen om en enkelt hovedleder.
- Sørg for, at tangen er helt lukket, og aflæs derefter displayet, eller tryk på HOLD for at fryse målingen.
Den samme ophævelse forklarer en almindelig fejl. Hvis du sætter tangen om begge ledere i et normalt tolederkabel med et almindeligt tangamperemeter, mens du måler belastningsstrøm, bliver målingen tæt på nul. Sæt tangen om én leder ad gangen.
ETCR6500 dækker 0,00 mA til 300,0 A, har kæber på 35 x 40 mm, fungerer på net op til AC 600 V ved 50/60 Hz, gemmer 99 målinger og tilsluttes en pc via RS232. PROVA-11 og TES-strømproben PROVA-15 mA er angivet med en opløsning på AC 0,1 mA og DC 1 mA til arbejde med svagstrøm. Betjeningsvejledningen til ETCR6500 findes i ETCR6500-brugervejledningen.
Hvad betyder CAT II, CAT III og CAT IV?
CAT-kategorien angiver, hvor i en elinstallation instrumentet er godkendt til brug, ud fra hvor meget fejlenergi der kan frigives på det pågældende punkt. Højere kategorier kræver bedre intern beskyttelse, selv ved samme spænding.
- CAT II: enkeltfasede kredse forsynet fra en stikkontakt, f.eks. apparater og transportabelt værktøj.
- CAT III: bygningsfordeling, f.eks. tavler, samleskinner, forsyningsledninger og faste installationer.
- CAT IV: installationens oprindelse, f.eks. indføringen og forsyningsnettets tilslutning.
Spændingen ved siden af kategorien er den maksimale driftsspænding for den kategori. Et instrument mærket "CAT II 600 V, CAT III 300 V" er ikke et CAT III 600 V-instrument. Læs altid begge tal.
Angivne mærkninger: PROVA CM-07s kabinet viser CAT III 300 V og CAT II 600 V, PROVA-11 er angivet som UL/CE CAT III 300 V og CAT II 600 V, og ETCR6500 er angivet som CAT III 600 V. Produktdataene for CENTER 223 og Mastech MS2138R angiver ingen CAT-kategori, så bekræft den kategori, du har brug for, inden du bestiller, og følg de lokale regler for elektrisk sikkerhed.
Kan lederen være i tangen?
Kæbeåbningen begrænser, hvilket kabel eller hvilken samleskinne du kan måle på. CENTER 223 har en maksimal kæbeåbning på 12,5 mm, PROVA-11 har 23 mm, og ETCR6500 har 35 x 40 mm kæber. Hvis du har større ledere end den angivne kæbestørrelse, kan du tjekke produktsiden eller skrive til sales@fmfpack.com, inden du bestiller.
Hvordan er tangamperemetrene sammenlignet?
| Model | Måler | Angivet strømområde | Laveste opløsning | Tangåbning | Angivet sikkerhedsklassificering |
|---|---|---|---|---|---|
| CENTER 223 | AC/DC-strøm, AC/DC-spænding op til 600 V, modstand op til 10 kOhm | 10 A til 100 A | 1 mA | 12,5 mm | Ikke angivet |
| PROVA CM-07 | True RMS AC/DC-strøm, frekvens | AC 4/40/100/400 A, DC 40/400 A | AC 1 mA, DC 10 mA | Ikke angivet | CAT III 300 V, CAT II 600 V (mærkning på kabinettet) |
| PROVA-11 | True RMS AC-strøm, DC-strøm, AC/DC-spænding op til 400 V | AC op til 30 A, DC op til 40 A | AC 0,1 mA, DC 1 mA | 23 mm | CAT III 300 V, CAT II 600 V |
| ETCR6500 | AC-lækstrøm, AC-strøm, strøm under drift | 0,00 mA til 300,0 A | 10 µA | 35 x 40 mm | CAT III 600 V |
| Mastech MS2138R | True RMS AC/DC-strøm og -spænding, automatisk områdevalg | Op til 1000 A | Ikke angivet | Ikke angivet | Ikke angivet |
Hvilket tangamperemeter passer til hvilken opgave?
- Kontrol af lækstrøm og jordforbindelse på netforsyningskredse: ETCR6500 på grund af opløsningen på 10 µA og hukommelsen til 99 målinger.
- Arbejde med AC og DC på milliampereniveau, f.eks. standby-forbrug: PROVA-11 eller PROVA-15.
- Generel AC/DC-fejlfinding op til 400 A med True RMS: PROVA CM-07.
- Små ledere og trange paneler op til 100 A: CENTER 223.
- Store forsyningsledninger op til 1000 A: Mastech MS2138R.
Hvad kan et tangamperemeter ikke?
Et tangamperemeter måler ikke isolationsmodstand, jordelektrodemodstand eller dielektrisk styrke. Det kræver et andet instrument. Se kategorien elektriske testinstrumenter, eller kig på en isolationstester som f.eks. DY5106A (5 kV, 200 GOhm) eller MS5205 (DC 250-2500 V).
Tjekliste til valg af tangamperemeter
- Har du brug for DC-strøm, eller er AC nok?
- Har du brug for True RMS på grund af frekvensomformere, elektronik eller LED-belysning?
- Hvad er den mindste strøm, du skal kunne aflæse, og hvad er den største?
- Hvilken CAT-kategori og spænding kræver kredsen?
- Passer lederen i tangåbningen?
- Har du brug for data hold, peak hold, hukommelse eller PC-tilslutning?
- Hvilket batteri bruger instrumentet, og er et ekstra batteri let at skaffe?
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er forskellen på et tangamperemeter og et multimeter?
Et multimeter måler strøm ved at blive sat i serie med kredsen, hvilket betyder, at kredsen skal åbnes. Et tangamperemeter aflæser magnetfeltet omkring en leder, så du kan måle strømmen, mens kredsen forbliver tilsluttet. Mange tangamperemetre har også multimeterfunktioner som spænding og modstand.
Kan et tangamperemeter måle DC-strøm?
Kun AC/DC-modeller kan. Et AC-tangamperemeter kan ikke aflæse konstant DC. Nulstil et DC-tangamperemeter med tangen lukket og uden leder indeni før hver måling. PROVA-11 har et ét-tryks nulpunkt for DC-strøm, og PROVA CM-07 har en Zero-position.
Hvorfor viser mit tangamperemeter nul på et tolederkabel?
Strømmen, der løber ud gennem faselederen og tilbage gennem nullederen, danner modsatrettede magnetfelter, og tangen registrerer forskellen. Sæt tangen om én leder ad gangen for at aflæse belastningsstrømmen. Sæt den kun om begge ledere samtidig, når du vil måle lækstrøm.
Hvilket tangamperemeter er godt til lækstrøm?
Gå efter milliampere- eller mikroampereopløsning, en kæbe der passer til kablet, og en CAT-kategori der matcher kredsen. ETCR6500 måler fra 0,00 mA med 10 µA opløsning, og PROVA-11 har 0,1 mA AC-opløsning.
Er en højere CAT-kategori altid bedre?
Ja, af sikkerhedshensyn, så længe spændingstallet også dækker din kreds. Et CAT III-måleinstrument er konstrueret til at modstå større fejlenergi end et CAT II-måleinstrument. Brug aldrig et måleinstrument på et sted med en højere kategori end dets mærkning.
Skal ETCR6500 tilsluttes en pc?
Nej. Det fungerer selvstændigt, og du kan gemme 99 målinger i hukommelsen. Kablet til RS232 og softwaredisketten følger med, hvis du ønsker onlinemonitorering, kurver og alarmindstillinger på en pc.
Hvilke batterier bruger disse måleinstrumenter?
CENTER 223 bruger to 1,5 V AAA-batterier, PROVA-11 bruger to 1,5 V AA-batterier, og ETCR6500 bruger ét 9 V 6F22-batteri, som følger med.
Find flere købsguider, løsninger og brugervejledninger i FMFPAX Resource Hub. Relateret guide: Sådan vælger du en DC-bænkstrømforsyning.